Ako vybrať rybársku váhu?

Ktorý rybár si občas nezváži ulovenú rybu, hlavne keď sa mu podarí nejaký naozaj pekný úlovok. Váha povie jasne, akú mala ryba hmotnosť, odhadované údaje nikto neberie moc vážne, čo sa tiež nemôžeme čudovať. Preto aj k vode stojí za to vziať so sebou vhodnú váhu, najmä pokiaľ uloveným rybám dávate slobodu a pritom by ste okrem spomienkovej fotky chceli naozaj vedieť, koľko teda skutočne ten váš mohykán vážil. Hmotnosť rýb sa dnes posudzuje rovnako často ako ich dĺžka, ktorá bola v minulosti hlavným kritériom.

Ktorú váhu si vezmete k vode?

Vychádzajme z toho, aké ryby budeme chytať, na lov lososovitých rýb alebo ostriežov sa rozhodne nevypravíme s objemným vážiacim sakom a mincierom do sto päťdesiatich kilogramov. Na cielený lov sumcov alebo na morský rybolov v miestach s výskytom veľkých tresiek by zase bola hlúposť vybaviť sa váhou, určenou do desiatich alebo dvadsiatich piatich kilogramov.

Váhy a minciere možno teda rozdeliť zhruba na tri kategórie podľa toho, s akou hmotnosťou vážených rýb počítame. Tie menšie, určené pre váženie úlovkov do desiatich alebo pätnástich kilogramov, môžeme so sebou nosiť aj na vychádzkach okolo vody, primárne sú určené pre lov menších rýb a dravcov v bežných veľkostiach. Väčšia váhy (často v spojení s vážiaci taškou alebo sakom využijeme hlavne pri love trofejných kaprov a ďalších veľkých rýb, kedy zostávame na mieste a hmotnosť ani objem tejto výbavy nás nijako neobmedzuje. Ich nosnosť býva plánovaná do dvadsať a ž tridsiatich kilogramov, záleží na konkrétnom typu. na lov sumcov a veľkých morských rýb využijeme špeciálne veľké váhy, u ktorých výrobca počíta až so záťažou od 100 do 150 kg. Tie sú občas vybavené aj pevnú a stabilnú skladacie trojnožkou čiže tripody, ktorá nám umožní rybu pre váženie vhodne zavesiť. sú opatrené pevným hákom a využijú je predovšetkým špecialisti na lov tých najväčších rýb.

Minciere sú stále populárne 

Jedným z najpoužívanejších modelov rybárske váhy je takzvaný minciere. Vážení síce nedokáže presne určiť nejaké tie gramy, ale pre rybárske účely plne vyhovuje. Deformácií pružiny v tele prístroja dochádza k vychýleniu ručičky, ako by jeho princíp opísal fyzik.

Mincier môžeme pri vážení držať v ruke alebo ho zavesiť, spravidla je v hornej časti vybavený na tento účel určeným pevným očkom. Dodržujme vždy uvedené maximálne zaťaženie, tak sa vyhneme prípadnému poškodeniu váhy, váženie s mincier je rýchle a nepotrebujeme žiadne batérie. Na šetrné váženie rýb je vhodná vážiaca taška alebo sák, rybu zvážime aj s "obalom" a potom zvážime tašku samotnú, odpočítame od získaného prvého údaje a máme výslednú hmotnosť úlovku. Špeciálne tašky, saky a prechovávač vrecia bývajú v hornej časti vybavené pevnými alebo odnímateľnými tyčami, na ktorých sú upevnené rukoväte pre ľahšiu manipuláciu s veľkou rybou. Vždy je používajme s maximálnou možnou ohľaduplnosťou voči rybám!

Digitálne váhy 

Meria veľmi presne a spoľahlivo, majú minimálnu hmotnosť i rozmery a bývajú vybavené aj ďalšími šikovnými funkciami. Dokáže napríklad odpočítať hmotnosť tašky alebo saku, nájdete na nej aj núdzové svetlo, teplomer (vodotesné prevedenie umožňuje aj zmerať teplotu vody), automaticky sa po niekoľkých minútach bez používania vypne, indikuje včas slabnúci batériu (životnosť batérie býva až 500 hodín), umožňuje aj požadovanú intenzitu podsvietenia displeja, takže hmotnosť môžete dokumentovať aj na fotografiu úlovku a dokáže často tiež uložiť hmotnosť vybraných úlovkov. Nerezový hák z kvalitnej ocele má dlhoročnú životnosť.

Digitálne váhy majú určite v rybárstve veľkú budúcnosť a presná váha by vo vašej výbave schádzať iste nemala, nikdy neviete, kedy nastane ten deň, keď práve vám sa podarí úlovok, o ktorom sa bude ešte dlho rozprávať. Maximálna nosnosť je vždy uvedená. Možno ju samozrejme použiť aj na zváženie iných bremien. Pre digitálne váhy pre váženie veľkých rýb sa samozrejme tiež hodí skladacie trojnožka, zvaná tripod, nemusíte potom hľadať vhodnú vetvu pre zavesenie saku s kapitálnym úlovkom. Údaje sú uvádzané najčastejšie s presnosťou na gramy, len dajte pozor na voliteľnú funkciu prepínania medzi metrickým systémom a ďalšími (používanými v iných štátoch), nepomýlite si teda pri vážení napríklad kilogramy a libry, inak by ste sa dostali s niektorými úlovky do situácie, kedy by uvádzaná hmotnosť nepôsobila práve dvakrát dôveryhodne.

Šetrné váženie rýb

Vylučuje zavesenie živého úlovku za tlamu alebo za žiabre, teda asi najšetrnejším spôsobom váženia je použitie vážiace tašky, saku alebo podobné pomôcky. Niektoré sa používajú aj ku krátkodobému prechovávanie rýb či k ich prenesenie na účely zhotovenie fotografie. Na váhu rybu zavesíte v transportnej taške ľahko za uši alebo rukoväte, po zvážení stačí odpočet prázdne tašky. Ak vám bol svätý Peter naklonený, môžete si poznamenať ďalší osobný rekord.

Tvar, veľkosť a vykonanie týchto pomôcok má obrovské množstvo variantov. Ťažko v jednoduchosti povedať, ktorá je tá najlepšia, iné sa hodí pre lovca veľkých kaprov, iné využijete aj na ďalšie rybie druhy, rovnako je to aj s možnosťou prechovávania rýb. Rozhodne by mali byť z bezuzlíkové sieťka, ktorá je k povrchu rybieho tela šetrná, aj tak sa vždy pochopiteľne snažme manipuláciu s rybou mimo vodu i dobu prechovávanie živého úlovku skrátiť na minimum.

Pre jednoduché váženie sú stojany, tyče, háky i rukoväte.

Poslúži rybárom aj mnohé ďalšie pomôcky, snáď na prvý pohľad pre niekoho nie príliš dôležité, nenechajte sa ale zmýliť. Prečo si predsa vážení rýb neuľahčiť, keď tá možnosť je na dosah? Niektoré prípravky tu už boli spomenuté, on taký skladacie tripod sa síce na prechádzku okolo vody nehodí, ale ak "táboríme" s bivakom pri vode a čakáme úlovky trofejných kaprov, jeseterov alebo aj nejakého sumca, rozhodne nie je od veci, pri vážení sa naozaj moc hodí. Rovnako tak využijeme vážiacu tyč alebo rukoväte.

Trojnožka je totiž veľmi stabilný, v dostatočnej výške môžeme teda zavesiť váhu, na ňu potom umiestnime sák alebo tašku s rybou a všetko ide ako po masle. Tieto stojany sú dostatočne robustné, aby udržali aj naozaj veľký úlovok, spravidla sú osadené pevným centrálnym kĺbom. Na vážiaci tyč iba naskrutkujete hák pre uchytenie váhy a tyč následne zaprite o zem (pre istotu ju zaistíte topánkou) a na pozdvihnuté tyči úlovok ľahko zvážite aj bez cudzej pomoci. Vážiaci hák môžete naskrutkovať na tyč od podberáku a ste pripravení zisťovať hmotnosť rýb alebo celkovú hmotnosť úlovku. Vážiace rukoväte je prispôsobené pre uchopenie oboma rukami, doprostred zavesíte váhu ľubovoľného typu a na displeji alebo na škále zistíte hmotnosť.

Ošetrenie drobnej ranky

je otázkou chvíľky a pritom rybe môže veľmi prospieť. Dezinfekčné prípravky využijete najmä po zdolaní naozaj veľkých rýb, kedy súboj s rybou nejakú dobu trvá a ranka od háčika je predsa len výrazne roztiahnutá. Ošetriť možno i ďalšie drobné poranenia na rybom tele. Zabránite tým bujnenie plesní, zápalom, rana sa nestane vstupnou bránou pre baktérie. A taká ryba treba prinesie radosť a nový napínavý zážitok práve vám, navyše iste ešte povyrastie!